Side nr. 80 Informationer om Nyboder i København og information om vores forfædre der har boet i Nyboder. Klik HER |
Side nr. ??
Denne side kunne blive din side. Har du noget om familien, så skriv til erik@sabinsky.dk Klik HER |
Sabinsky
har også en side på Facebook.
Klik på ikonet herunder
Redaktør af denne hjemmeside: Erik Bech Sabinsky
Mail: erik@sabinsky.dk |
Hjemmesideejer: René Sabinsky
Mail: rene@sabinsky.dk |
FAMILIEN
SABINSKY
HJEMMESIDE
2020
Her er 88 sider med informationer om Sabinsky familien, i Danmark og i udlandet. Indholdsfortegnelse klik HER.
Vi ønsker oplysninger om hvornår vi er kommet til Danmark og hvor i verden vi kommer fra?
Kan du komme med oplysninger billeder eller andet
i forbindelse med vores store familie?
Alt har interesse. Skriv til redaktøren:
Prøv at finde en slægtning på www.sabinsky.dk.
Klik HER.
Dette er side 41
Flere beskrivelser
om familien Sabinsky,
udført af
Lillian Møller Sabinsky
Først Lillians stamtræet
Se den røde pil herunder.
Siden er sidst redigeret
3. marts 2018
Klik på billedet, hvis du vil se det i et stort format
Lidt om Lillians familie.
Lillian er 8. generation efter Hr. Sabinsky (ca. 1700)
-------------------ooo0ooo--------------------
Hr. Sabinsky 1 - (4 x tipoldefar).
Johan Christopher 2 (3 x tipoldefar)
Johan CHRISTIAN 3 - (2 x tipoldefar).
JØRGEN Peter 4 - (1 x tipoldefar).
CHRISTIAN Thorvald 5 - (oldefar).
Carl CHRISTIAN 6 - (farfar).
Carl Christian RICHARDT 7 (far)
Lillian Møller (Sabinsky) 8
Lillian er meget interesseret i familiens fortid, og har bidraget med mange oplysninger, så redaktøren har valgt, at samle informationerne på en side. Lillian beskriver, at hendes far sagde:
Richardt Sabinsky Lillians far Richardt, fortalte sine børn, at de var 7. generation i Danmark. Han fortalte, at det var en soldat fra Polen, der flygtede hertil for at undgå krigene under Katarina den Store af Rusland (1763-1793). Det er formegentlig en familiehistorie, men alligevel er det rigtigt med en soldat, idet nogle af de tidligere Sabinskyer er døbt i Garnisonskirke og Jørgen Peter Sabinsky boede i Delfingade nr. 19 i Nyboder. 2. divisions 3. kompagni iflg. www.ddd.dda`s folketællingsliste i 1850. Under Katarina den Store udkæmpede Rusland to krige mod Det Osmanniske Rige (Tyrkiet), som medførte at Rusland fik kontrol med Sortehavskysten og Krim. Sammen med Preussen og Østrig gennemførte Rusland de tre polske delinger, som udslettede Polen som selvstændig stat. Garnisonskirken Sct. Annæ Plads 4 · 1250 København K Læs mere om kirken: KLIK HER |
Fra Lillian Sabinsky 2009 Redaktøren har fra Lillian modtaget følgende: De sidste par år har jeg søgt efter Sabinsky-ernes oprindelse i Danmark. Jeg blev jublende lykkelig, da jeg fandt dagen for Jørgen Peter Sabinskys dåb i Garnisons kirke i 1803. Jeg har lige tjekket på hans dåbsliste fra Garnisonskirken Sct. Annæ Plads 4 1250 København K. Der står at han er: Født 25/1-1803, Døbt den 6/2-1803. Gift den 27/12-1833, i Vor Frue Kirke. Garnisonskirken Min lærer i slægtsforskning fortalte, at han muligvis kunne være barn af en soldat, da Garnisons kirken er en soldaterkirke. Da han samtidig på et tidspunkt boede flere steder i Nyboder, var jeg sikker på, at han var hvervet hertil som soldat, særligt da min far har fortalt, at vores forfader var en soldat, der var flygtet hertil. Glad blev jeg, da jeg fandt en bog om hvervede soldater til Danmark fra 1700 tallet. Over 90 % kom dog fra Tyskland. Jeg skrev til forfatteren af bogen, museumsinspektør Karsten Skjold Petersen ved Statens Forsvarshistoriske Museum, som var venlig at svare. Han oplyste, at Nyboder specielt var for flådens folk, herunder håndværkere, som var ansat i 2. division, hvad der passer præcis på oplysninger om Jørgen Peter Sabinsky. Jørgen Peter var skomager og har formegentlig lavet støvler til soldaterne Da jeg fik tænkt mig nærmere om, kunne jeg godt se, at Jørgen Peter ikke kunne være en hvervet soldat, al den stund at hans far, farfar og oldefar også har boet i Danmark, henholdsvis Johan Christian Sabinsky 1764 - 1822, Johan Christopher 1716-1778 og Hr. Sabinsky fra ca. 1700. Altså har Jørgen Peter være almindelig dansk håndværker, der blev ansat i Flåden. Linieskibet Dannebro ----------ooo0ooo---------- En anden ledetråd var oplysningen om kirken i Rusland, Konstantino-Sabinsky kirken. Læs mere om kirken på side 91 KLIK HER Jeg skrev i foråret til kirken, oversat til Russisk af herboende russere, men der har aldrig svaret. Præsten i den russiske kirke i Bredgade oplyste, at der var over 100.000 kirker i Rusland, så "vores" vidste han ikke noget om. Han henviste til en kulturel forening her, som udtalte, at Sabinsky ikke er et russisk navn. Her i sidste måned skrev jeg til den danske ambassade i Moskva, som netop har svaret, at de vil gerne hjælpe. Det venter jeg så på. Næste skridt bliver Nyboders husbøger på Rigsarkivet og hvad der i øvrigt måtte være der af oplysninger." ----------ooo0ooo----------- Redaktøren skriver: Tusinde tak til Lillian for de mange oplysninger. Håber, at dette kan sætte flere i gang med slægtsforskning. |
Konstantino-Sabinsky kirken. Lillian Møller Sabinsky, har skrevet til kirken, for at høre og der er en sammenhæng mellem kirkens navn og vores familienavn. Redaktøren har fra Lillian Møller Sabinsky, modtaget de to brevet dels det på dansk, og det på russisk. Brevet er afsendt 3. januar 2010 og det bliver meget spændende, at læse svaret når det kommer. Redaktøren skriver: Der kom desværre aldrig noget svar fra kirken. Vil du læse mere om dette projekt, se siden om denne kirke, som er side 91. KLIK HER |
Lillians nære familie:
Lillians oldefarfar: Christian Thorvald Sabinsky Han er født 15. maj 1838 i Trinitats Sogn. Død 20. november 1904 i Adelgade 107, København Lillians oldemor. Karoline JOHANNE Kristine Sabinsky Den 8. april 1866, bliver min tipoldefar Christian Thorvald Sabinsky viet til kusine, min tipoldemor, Karoline JOHANNE Kristine Sabinsky. Født 25. november 1835 i København. Død 30. marts 1906 i Studiestræde 39, København. Karoline Johanne Kristine Sabinskys far hed Johan Christoffer Sabinsky. Lillians oldefar og oldemor, får to sønner. 1. Christian CARL 2. Thorvald Emil Vilhelm Barn nr. 1 Christian CARL, er så Lillians farfar.
Christian CARL Sabinsky Født: 14. februar 1866. Død: 15. januar 1938 på Kommune Hospitalet. Lillians farmor. Ane Karoline Marie Sabinsky (Petersen) De blev viet den 6. november 1892. Ane Karoline Marie Petersen er født 29. juni 1866 i Høje Tåstrups Sogn, Smørum. Død 26. januar 1957. 90 år gammel. Her lidt om de ni børn som Lillians farfar og farmor fik:
ELLEN Karoline Johanne Sabinsky: Født: 1893 Død: 1905 Ellen den første fødte, døde som 12 årig.
Carl LAURITS Thorvald Sabinsky: Født: 8. januar 1895. Død: ? Lauritz blev født som nummer 2 Han fik fire sønner: Walter, Werner, Knud og Carl.
AAGE Christian Vilhelm Sabinsky: Født: 10. oktober 1896. Død: 21. februar 1957. Aage var nummer 3 i rækken.
Carl OLUF Sabinsky Født: 12. februar 1898. Død: 11. marts 1983. Oluf var nummer fire i rækken.
Oluf fik tre Børn. Børge, Mogens og Inge. ELVIN Johannes Sabinsky Født: 25. november 1899. Død: 23. august 1949 Elvin var nummer 5 i rækken. Elvin har ikke nogen børn. ELSE Vihelmine Mary Sabinsky Født: 23. september 1901. Død: 1989 Else var nummer 6 i rækken. Else fik to børn, Bjarne og Lisa. Else flyttede som ung sammen med sin mand Carl til Stockholm, hvor han havde arbejde. De fik sønnen Bjarne Andersen, og adopterede Lisa Sundling fra Danmark. KARLA Anne Sigrid Sabinsky Født: 28. marts 1903. Død: 22. september 1994. Carla, var så den syvende i rækken. Carla fik sønnen, Benny. SELMA Karoline Johanne: Født: 27. februar 1905. Død: ? Selma var den ottende i rækken. Selma har ikke nogen børn.
Carl Christian RICHARDT Sabinsky, var Lillians far Født: 24. september 1910. Død: 5. februar 1988. Richardt var så den sidste i rækken, af de ni børn. Richardt fik fire børn: Merethe, René, Lillian og Käthe. |
Lillians mor og fars bryllup Ruth og Richardt Sabinskys bryllup 29. marts 1937. Redaktøren har fra Lillian Møller Sabinsky modtaget følgende kommentarer: Mine forældres bryllup.: Min mor var kun 17 år, derfor ser hun træt ud. Hun var allerede gravid, så jeg var for så vidt også med. Fotoet er taget på Roshagevej 18, Vanløse, huset hvor mine morforældre boede. Han havde selv bygget det og havde el-installationsfirma i kælderen. Foran brudeparret sidder fra venstre brudens søster, Tove. Dernæst Karen svigerinde, gift med Oluf, der sidder yderst til højre. Foran min mor sidder min mormor Nora Helding og min morfar Harald Helding. Ved siden af ham hans bror Erik. De var begge elektrikere. I rækken med brudeparret sidder min oldefar, far til Harald Helding, dernæst min farfar, Carl. Ved siden af brudgommen sidder hans mor Ane Caroline og min oldemor, min morfar Harald Heldings mor. Ved siden af hende hendes datter Mathilde, den ene af Harald Heldings søstre. Herren, der står op er Lauritz, min fars ældste bror og lige bagved hans kone Thora. Hvis man fortsætter i samme række står mine morforældres venner der, Rossø. Han skriv en sang på en papirrulle til hver gæst. Jeg har en af dem endnu. Så kommer en Sabinsky, nemlig Åge, min fars bror og hans kone Hertha. Ved siden af hende Min mormors svigerinde Ella, som var gift med min morfars bror Holger, også elektriker. Mellem dem står Eugens kone - han var bror til min mormor. Ved siden af Holger står tante Anna. Hun var gift med den yngste af oldemors 4 sønner, han var også elektriker. Mellem oldefar og farfar står tante Hertha, min morfars anden søster. Hun var gift med Hansen, som står ude til venstre. Mellem de to står faster Karla, min fars søster. I bageste række står fra venstre min fars lærekammerat, faster Selma og hans anden lærekammeret Ole. Ved siden af kommer min fars ældste søster Else og hendes mand Carl. Dernæst min moster Toves mand, Walther. Derefter den sidste af de 4 brødre Axel, også elektriker samt hans kone Olga. Til sidste Eugen, min mormors bror. Det fortælles, at da min far kørte til kirke sammen med sin far og sin bror Oluf, åbnede denne døren og sagde: nu er det sidste chance for at undgå. De holdt meget af hinanden de 2 brødre. Oluf blev siden min gudfar. I dag er de alle døde. Det er godt, at der dengang var tradition for at tilkalde en fotograf udefra, så alle kom med. |
LILLIAN MØLLER (SABINSKY) Som nævnt 8. generation efter Hr. Sabinsky. - f. 16 september 1937, Vor Frue sogn, København. Lillian var gift med TORBEN BILLE JOHANSEN v. 22. juni 2002 TORBEN BILLE JOHANSEN f. 10. juni 1937 d. 7. september 2015 Mere om LILLIAN Møller (SABINSKY):
Viet til Nils Ludvig Møller Ægteskab: xx-xx-19xx Børn af LILLIAN MØLLER SABINSKY og tidligere mand NILS LUDVIG MØLLER: Barn (1). TORBJØRN MØLLER 8, f. 28. september 1964 Barn (2). TROELS MØLLER 8, f. 12. maj 1966. Barn (3). TOMMAS MØLLER 8, f. 8. juli 1968 S L U T |
INDHOLDSFORTEGNELSE